Skip to Content

Ali je moja mačka srečna?

Znaki, ki potrjujejo, da vaša mačka živi srečno življenje.

Se sprašujete, kako ugotoviti ali je vaša mačka srečna? Mačje vedenje skriva številne znake, ki vam lahko pomagajo pri iskanju odgovora. Kadar opazujemo svojo mačko in njeno vsakodnevno vedenje, lahko ugotovimo, kako pogosto mačka prede, se želi cartati, se z nami pogovarja, izkaže interes za igro, se drgne ob naše noge ali druge dele telesa oziroma preprosto uživa v ležanju na hrbtu in tišči vse svoje tačke v zrak. V današnjem prispevku bomo analizirali nekaj ključnih znakov, ki potrjujejo zadovoljstvo vaše mačke. 

Predenje

Predenje je najbolj prepoznavna lastnost mačk. Ima prijeten zvok, ki ga mačke ustvarjajo z vibracijami v grlu med dihanjem. Najpogosteje predejo zaradi ugodja in sreče, vendar lahko to počnejo tudi zaradi določenih zdravstvenih težav, lajšanja stresa ali bolečin, zato je pomembno opazovati tudi druge znake telesne govorice. Nekatere mačke predejo tudi, kadar želijo vašo pozornost, in to združijo z drgnjenjem okoli vaših nog. Na ljudi mačje predenje deluje terapevtsko, saj pomirja in sprošča ter pomaga pri umirjanju stresa in tesnobe.
Ali ste vedeli, da mačji mladiči predejo že po nekaj dneh starosti? 

Želja po cartanju

Vsaka mačka ima povsem svoje želje in potrebe. Nekatere pogosto iščejo pozornost in bližino lastnika, druge cenijo svoj mir in pozornost želijo samo občasno. Mačka z dvignjenim ali rahlo zavihanim repom kaže, da je dobrega razpoloženja in si želi vašo pozornost, prav tako tudi nežno mežikanje in vzpostavljanje očesnega stika. Najbolj očitna mačja poteza je drgnjenje ob vaše noge, s čimer mačka želi pritegniti vašo pozornost, hkrati pa vas na tak način označi s svojim vonjem. Kadar mačka želi še več pozornosti, bo prišla v vaše naročje in se želela cartati. Nemalokrat ob tem mačka začne gnesti s svojimi tačkami, na tak način pokaže svoje zadovoljstvo. Navada izvira iz časa sesanja materinega mleka, ko mladički gnetejo mamin trebušček in s tem spodbujajo izločanje mleka. 

Pomembno je prepoznati tudi znake, kadar mačka ne želi pozornosti, kot so na primer hitro mahanje z repom, umik stran in opozarjanje s prhanjem ali mijavkanjem. Nekatere so bolj samosvoje in si želijo manj bližine ali pa imajo z ljudmi slabe izkušnje. 

Sproščeno igranje

Igranje prispeva k fizičnemu, duševnemu ter čustvenemu zdravju mačk. Je način zabave, prav tako pa tudi način razvijanja in krepljenja lovskih instinktov, raziskovanje okolja ter krepitev vezi z lastnikom. Mačke preprosto uživajo ob zalezovanju in zasledovanju plena ter skakanju. Pogosto opazimo mačko, ki nenadoma začne divjati po stanovanju in skače na razno pohištvo. Ob igranju uporabljajo kremplje in zobe, posebej ob igri z mačjimi igračkami. Pomembno je mačko naučiti, kateri predmeti so primerni za njihovo igro in kateri niso, da ne prihaja do neželjenega uničevanja pohištva v stanovanju ali celo grizenja lastnika. Z njo se redno igramo z njej namenjenimi igračkami, kot so majhne žogice, plišaste miške, igralne palice, igračke na vrvici, igračke polnjene z mačjo meto, pogosto popraskamo po praskalniku itd. Kadar v stanovanju biva več mačk, se med njimi običajno razvije odnos, ki vključuje medsebojno igro, včasih pa tudi nežno grizenje. 

Pogovarjanje z lastnikom

Vsaka mačka razvije svoj edinstven način pogovora s svojim lastnikom. Čeprav se ne sporazumevajo na enak način kot ljudje, uporabljajo telesno govorico, oblike vedenja ter različne zvoke in tako izrazijo svoje želje. Najpogostejša komunikacije je mijavkanje, ki pa lahko ima različne pomene, kot na primer prošnja za pozornost, želja po hrani ali priboljških, želja za izhod iz stanovanja, opozarjanje na kakšno spremembo, izražanje nezadovoljstva ali moledovanje zaradi neuslišane želje. Kadar je mačka prestrašena, se počuti ogrožena ali ima bolečine, lahko svoje počutje izraža z tudi renčanjem, sikanjem ali cviljenjem. Pogostost mijavkanja je odvisna od pasme mačke oziroma od njenega karakterja. Najbolj vztrajne spremljajo lastnika na vsakem koraku, uživajo v družbi in se pogovarjajo. 
Ali ste vedeli, da mačke med seboj ne mijavkajo, ampak to počnejo samo za komunikacijo z ljudmi?

Drgnjenje ob lastnika

Mačke s tem izkazujejo svojo ljubezen in naklonjenost. Govorimo lahko o govorici telesa s katero mačka označuje svoj teritorij in istočasno krepi vez z lastnikom. Zelo pogosto ob vaši vrnitvi domov mačka pride do vas in se drgne ob vaše noge, kakor da bi vas želela pozdraviti in pritegniti vašo pozornost. Drgnjenje je lahko tudi posledica stresa, saj se s sproščanjem feromonov poveča občutek varnosti v trenutnem okolju. Običajno z drgnjenjem mačka pritegne pozornost in je nagrajena z božanjem in pogovarjanjem. Bodite pozorni tudi na ostale znake telesne govorice ali vas mačka želi zvabiti v bližino posodice za hrano ali do vhodnih vrat.

Ležanje na hrbtu 

Ležanje na hrbtu in kazanje trebuščka je skorajda zagotovo znak, da vam mačka popolnoma zaupa, saj je trebuh eden izmed najbolj občutljivih delov telesa. Pa vendar to ne pomeni, da si želi dotika po trebuhu. Nekatere mačke ob tem postanejo precej nejevoljne, uporabijo svoje kremplje in zobe, druge pa občasno dovolijo nežno božanje. Ležanje na hrbtu lahko pomeni tudi izkazovanje želje za igro ali samo ljubek način, kako mačka pritegne vašo pozornost. 

 Mačka vam s svojim vedenjem kaže ali je srečna. Prepoznajte znake in ji zagotovite še dodatno udobje v varnem zavetju vašega doma z izdelki iz našega prodajnega programa: www.catwall.eu/shop


Fotografije: